آلکیل بنزن خطی(اسید سولفونیک) چیست؟ کاربرد های آن چیست؟

خرید شامپو کارواش
دسته بندی انواع شامپو کارواش
فوریه 19, 2020
سختی آب و تاثیر آن بر شوینده های کارواش(شامپو کارواش، ژل شو، پودر نانو)
می 16, 2021
Show all

آلکیل بنزن خطی(اسید سولفونیک) چیست؟ کاربرد های آن چیست؟

آلکیل بنزن خطی

آلکیل بنزن خطی

آلکیل بنزن خطی(با نام اختصاری LAB) خانواده ای از ترکیبات آلی هستن که با فرمول شیمیاییC6H5CnH2n+1 نمایش داده می شوند و برای تهیه اسید سولفونیک استفاده می شود. معمولا n  عددی بین 10 و 16 است.

البته آلکیل بنزن خطی در برش های سنگین تر مانند C12-C13، C12-C15 وC10-C13   به منظور استفاده در شوینده هایی مانند مایع ظرفشویی، شامپو کارواش ،شوینده های خودرویی و شوینده های بهداشتی تهیه می شوند.

CnH2n+1 معمولا یک زنجیره بدون شاخه هست که به طور عمده به عنوان یک واسطه به منظور تولید سورفکتانت استفاده می شود.از سال یک هزار و نهصد و شصت میلادی آلکیل بنزن های خطی به عنوان اصلی ترین مواد شوینده زیست تخریب پذیر شناخته شده اند.

اسید سولفونیک

                    اسید سولفونیک

روش تولید آلکیل بنزن خطی(اسید سولفونیک)

نفت سفید هیدروتراسیون یک ماده اولیه معمولی برای پارافین های خطی با خلوص بالا (پارافین های N) است که متعاقباً در اثر هیدروژن زداییبه الفین های خطی تبدیل می شوند.

CnH2n+2 → CnH2n + H2

از طرف دیگر ، اتیلن را می توان برای تولید آلکن های خطی الیگومریزه (تا حدی پلیمریزه) کرد. تک الیفین های خطی حاصل در حضور یک کاتالیزور برای تولید آلکیل بنزن خطی LAB  با بنزن وارد واکنش می­شوند.

هیدروژن فلوراید (HF) و کلرید آلومینیوم (AlCl3) دو کاتالیزور اصلی برای آلکیللاسیون بنزن با مونو الفین های خطی هستند.فرایند تولید با استفاده از هیدروژن فلوراید از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است و معمولا بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

با این حال ، خطر آزاد شدن هیدروژن فلوراید به عنوان یک ماده سمی به محیط زیست بویژه پس از اصلاح قانون هوای پاک تبدیل به یک نگرانی شده است. در سال 1995 ، یک سیستم کاتالیزور جامد (فرآیند DETAL) در دسترس قرار گرفت. این روش روند خنثی سازی کاتالیزور و دفع HF را از بین می برد. در نتیجه ، بیشتر کارخانه های آلکیل بنزن خطی که از آن زمان ساخته شده اند ، از این فرآیند استفاده می کنند.

کاربردهای آلکیل بنزن خطی

آلکیل بنزن خطی برای تولید آلکیل بنزن سولفونات خطی(اسید سولفونیک) که یک سورفکتانت تخریب پذیر است سولفونه می شود.  

LASبه دلیل سرعت پایین تجزیه سولفونات دودسیلیل بنزن شاخه دار جایگزین آن ها می شوند. آلکیل بنزن خطی به دلیل وجود شفافیت نوری خوب سنجیده شده  توسط یک آشکارساز نوترینو SNO به عنوان یک ماده مهم  شناخته شده است.

عملکرد نور بالا ، مقدار کم ناخالصی های رادیواکتیو ، و نقطه اشتعال بالای آن (140 درجه سانتیگراد) باعث شده تا این ماده از نظر ایمنی کار در وضعیت خوبی قرار بگیرد. همچنین آلکیل بنزن خطی در مقادیر بسیار بالا و همچنین با قیمت مناسب در دسترس است.

ملاحظات زیستی

آلکیل بنزن خطی به علت  تأثیر آن بر محیط زیست و سلامت انسان مورد نگرانی قرار گرفته است. مقررات شورای اروپا (EC) 1488/94 [10] منجر به ارزیابی گسترده آلکیل بنزن خطی شد.

خلاصه

آلکیل بنزن خطی به عنوان یک واسطه در تولید سورفکتانت ها به ویژه آلکیل بنزن خطی یا همان اسید سولفونیک استفاده می شود. این سورفکتانت نهایتا در تولید بسیاری از شوینده های صنعتی و خانگی مانند مایع ظرفشویی، مایع لباسشویی، شامپو کارواش، چربی گیرها، موتورشو ها، لکه بر و جرم گیرها استفاده می شود.

از لحاظ زیست محیطی این ماده مورد نگرانی است اما به علت قیمت پایین و در دسترس بودن مورد استفاده بسیاری از صنایع می باشد. شما میتوانید جهت خرید سولفونیک اسید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

شماره های تماس :
09132022404 : مهندس اعرابی
03137473460 : دفتر هگزا شیمی
03137473807 : تلفن کارگاه گروه هگزا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *