سختی آب و تاثیر آن بر شوینده های کارواش(شامپو کارواش، ژل شو، پودر نانو)

آلکیل بنزن خطی
آلکیل بنزن خطی(اسید سولفونیک) چیست؟ کاربرد های آن چیست؟
مارس 7, 2020
واکس داشبورد
پلیمرها در صنعت خودرو و نقش واکس داشبورد در محافظت از آن ها
می 21, 2021
Show all

سختی آب و تاثیر آن بر شوینده های کارواش(شامپو کارواش، ژل شو، پودر نانو)

در این مقاله قصد داریم به سختی آب و تاثیر آن بر روی کاهش عملکرد شوینده هایی همچون شامپو کارواش، ژل کارواش و پودر های نانو کارواش بپردازیم. در ادامه ساده ترین روش اندازه گیری سختی آب و همچنین روش های کاهش سختی آب به شما معرفی می­گردد.

سختی آب چیست؟

آب سخت آبی هست که حاوی مقادیر بالایی از مواد معدنی باشد(در مقابل آب نرم). هنگامی که آب در معرض رسوبات آهک یا گچ قرار گیرد دچار سختی می­شود. این رسوبات عمدتا از کربنات های کلسیم و منیزیم، بی کربنات ها و سولفات ها تشکیل شده اند.

آب سخت ممکن است برای سلامتی ضرر کمی داشته باشد اما ممکن است در مراکز صنعتی خرابی های زیادی را در دیگ های بخار، برج های خنک کننده و دیگر تجهیزاتی که با آب در تماس هستند ایجاد کند و باعث به وجود آمدن مشکلات فراوانی شود.

در محیط های خانگی هنگامی که شوینده های شما کف نمی کنند و در کتری یا آب گرمکن رسوبات آهکی تشکیل می شود نشان دهنده این است که آب مصرفی شما آب سخت است. هرجا سختی آب نگران کننده باشد ، معمولاً از نرم کننده آب برای کاهش عوارض جانبی آب سخت استفاده می شود.

آب سخت و شوینده ها(شامپو کارواش)

                                                تفاوت آب سخت و آب نرم

منابع سختی آب کدامند؟

سختی آب با توجه به غلظت کاتیون­های چند ظرفیتی موجود در آب بررسی می­شود. کاتیون­های چند ظرفیتی کمپلکس­های فلزی با بار مثبت بیش از یک هستند. کاتیون­ها معمولا دارای بار مثبت 2 هستند. کاتیون های متداول موجود در آب سخت یون های Ca2+ و Mg2+ هستند.

این یون ها از طریق شسته شدن مواد معدنی در سفره ­های زیر زمینی وارد آب می ­شوند. مواد معدنی رایج حاوی کلسیم، کلسیت و گچ هستند. ماده معدنی حاوی منیزیم نیز دولومیت است. به یاد داشته باشید آب باران و آب دیونیزه حاوی مقادیر بسیار کمی از یون های فلزی هستند.

تاثیرات سختی آب بر شوینده هایی همچون شامپو کارواش

در آب سخت مواد شوینده از جمله شامپو کارواش به جای ایجاد کف وشویندگی رسوبی سفید رنگ تشکیل می­دهند زیرا یون­های 2+ با سورفکتانت­ها واکنش داده وباعث از بین رفتن خواص آن­ها می ­شوند.

در واقع یون­های کلسیم و منیزیم باعث تشکیل نمک سورفکتانت ها می شوند و باعث ایجاد رسوب سورفکتانت در محلول می­شوند و سورفکتانت عملا تمام خواص خود را ازدست می­دهد.

شوینده ­های کارواش و سختی آب

در کارواش ها برای انجام عمل شستشو و ایجاد کف از شامپو کارواش، ژل کارواش و پودر نانو کارواش استفاده می­شود که همگی حاوی سورفکتانت هستند و برای اینکه بتوانند کارایی لازم خود را داشته باشند بایستی در آب نرم و یا آب با سختی پایین حل شوند. در نتیجه بسیار مهم است که شما سختی آب مورد استفاده در کارواش خود را بدانید.

اگر شما کف پاش خود را با شامپو کارواش به همراه آب سخت  پر می ­کنید باید این انتظار را داشته باشید که کف مناسبی از داخل آن خارج نشود و ماشین مشتریان شما به خوبی تمیز نشود. همچنین آب های با سختی بالا باعث ایجاد سفیدک های حاوی یون کلسیم بر روی بدنه خودرو می­گردد. پس همواره سعی کنید از آب نرم در کارواش استفاده کنید و یا از شامپو کارواشی استفاده کنید که در مقابل آب سخت مقاوم باشند.

روش اندازه گیری سختی آب

ساده ترین روش برای اندازه گیری سختی آب استفاده از کیت های سختی سنج است که در بازار یافت می­شوند و کار با آن ها بسیار راحت می­باشد. جهت تهیه این کیت ها  و نحوه استفاده از آن ها می­توانید با واحد فروش هگزا شیمی تماس بگیرید.

روش کاهش سختی آب

برای کاهش سختی آب می توان از دستگاه های اسمز معکوس یا تبادل یونی استفاده نمود.از میان روش های مختلف کاهش سختی آب ساده ترین و مقرون به صرفه ترین روش استفاده از تبادل کننده های یونی می­باشد این دستگاه یون های کلسیم و منیزیم آب را با یون سدیم جایگزین می­کند. جهت مشاوره در این رابطه می­توانید با واحد پشتیبانی هگزا شیمی تماس حاصل کنید.

ما سعی کرده ایم در تولید شوینده های کارواش از جمله شامپو کارواش از مواد و سورفکتانت های مقاوم به آب سخت استفاده کنیم تا بتوانیم بهترین محصول را با بالاترین کیفیت به شما ارائه دهیم.

                                              کیت سختی سنج آب

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *